Filmy ASMR – o co w tym chodzi?

Czy słyszeliście już może kiedyś o ASMR? Ja przyznam szczerze, że dowiedziałam się o tym zjawisku dopiero, kiedy zaczęłam zawodowo zajmować się video marketingiem i byłam w szoku, że mojej uwadze mógł umknąć tak duży obszar na You Tube!

Co prawda, w Polsce filmy ASMR nie są jeszcze tak popularne, jak za oceanem, ale widać, że zainteresowanie tym tematem rośnie:

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest ASMR?

Po rozwinięciu skrótu z języka angielskiego ASMR to: autonomous sensory meridian response – są to indywidualne reakcje naszego mózgu na różne bodźce zewnętrzne, np. obrazy, dźwięki, zapachy, dotyk. Opisywane są jako uczucie przyjemnego mrowienia z tyłu głowy, a czasem potocznie nazywane też „orgazmem mózgu”. Generalnie to zjawisko jest trudne do zbadania i mimo wielu informacji o leczniczym lub szkodliwym wpływie ASMR na nasze zdrowie, żadne nie są naukowo potwierdzone.

Aby zrozumieć to zjawisko, polecam obejrzeć film EMCE2, która mówi o ASMR, używając technik wywołujących te reakcje :)

Rodzaje filmów ASMR na You Tube:

Odgrywanie roli (ASMR roleplay) – rodzaj filmów, który polega na odgrywaniu scenki, np. wizyty u lekarza, wykonywanie makijażu itp. Sceny często kręcone są z perspektywy uczestnika scenki, np. pacjenta albo osoby, na której wykonywany jest makijaż. Takie sceny zwykle okraszone są szeptaniem związanym z odgrywaną scenką.

Zwykłe czynności – to może być dość zaskakujące, ale dla osób, które odczuwają ASMR, bodźcem, który je wywołuje, może być oglądanie sprzątania, czesania / suszenia włosów, a nawet gotowania! Filmy często nagrywane są z normalnej perspektywy (na wprost i twórca mówi do kamery) albo z perspektywy „ukrytej kamery”, gdzie osoba występująca w filmie zachowuje się naturalnie – tak, jakby nikt jej nie oglądał i po prostu skupia się na wykonywanej czynności.

Triggery – bardzo popularny format filmów ASMR, zwykle prezentujący kilka triggerów, czyli dźwiękowo-wizualnych czynności, które mogą relaksować, pomagać w uśnięciu albo wywoływać te charakterystyczne „ciarki”. Przykładem takiego triggera może być stukanie palcami w różne materiały czy przekładanie kartek książki.


Ze względu na to, że na YouTube głównymi bodźcami, które wywołują ASMR, są bodźce wzrokowe oraz dźwiękowe, to aby to poczuć, trzeba oglądać je w słuchawkach – z tego właśnie względu twórcy z obszaru ASMR przywiązują bardzo dużą wagę do jakości audio.

Wykorzystanie zjawiska ASMR w kontekście marketingu nie jest najłatwiejszym zadaniem, ale ma dość duży potencjał. Przykładem może być film IKEA z udziałem Grupy Darwin:2 thoughts on “Filmy ASMR – o co w tym chodzi?

  1. Czekałam długo na ten post, zwłaszcza, że był bardzo dawno temu zapowiadany :) zbiegiem okoliczności sama tydzień temu zaczęłam produkować i publikować takie filmy.

    Do listy popularnych rodzajów filmów typu ASMR dodałabym jeszcze Personal Attention – czasami łączy się razem z Role play, ale niekoniecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *