Gmail + AMP – czyli interaktywne e-maile

Co to jest Gmail nikomu nie trzeba przedstawiać, jednak co oznacza tajemniczy skrót AMP? Accelerated Mobile Pages, jest to projekt open source umożliwiający tworzenie szybkich (główny nacisk) i przyjaznych stron internetowych na urządzenia mobilne. Jak to się odbywa? Nadal korzystamy z HTML jednak stosujemy szereg reguł, które powodują zminimalizowanie czasu wczytywania się strony. Zweryfikowane strony AMP są wczytywane szybciej poprzez zapisywanie ich w pamięci podręczej AMP Google. AMP zadebiutowało 2 lata temu, a korzysta z niego już ponad 35mln domen i 5 miliardów stron. Serwisy korzystające z AMP zauważymy po charakterystycznej błyskawicy:

 

AMP dzieli się na:

AMP HTML – czyli rozszerzony standard HTML, większość tagów jest taka sama, a niektóre zostały zastąpione tagami AMP np.:  img > amp-img

AMP JS – biblioteki javascript zapewniąjce szybkie renderowanie stron

AMP Cache – to pamięć podręczna Google AMP, pobiera strony oparte na AMP, buforuje je automatycznie zwiększając ich wydajność, pliki js i obrazy są wczytywane z tego samego źródła

Dla zainteresowanych zródło > https://www.ampproject.org

 

Wracając do meritum, google powiadomiło o dodaniu wkrótce funkcjonalności AMP do Gmaila. czyli możliwości przeglądania stron bezpośrednio w skrzynce odbiorczej. Treść e-maili ma być interaktywna i dynamicznie aktualizowana. Zapowiada się prawdziwy kamień milowy w sektorze newsletterowym, nawet jeżeli z Gmaila korzysta 30% użytkowników w Polsce to marketerzy zapewne będą musieli wydzielić osobny segment. Email retargeting pozwoli na spersonalizowanie oferty pod indywidualnego odbiorcę. Google poinformowało, że na chwilę obecną prace nad implementacją AMP w Gmailu rozpoczęły już booking.com czy pinterest.

 

Oczywiście jeszcze pozostaje wiele niewiadomych np. dotyczących bezpieczeństwa, jednak czekamy z niecierpliwością na finalną odsłonę Gmail + AMP.

 

 

1 thought on “Gmail + AMP – czyli interaktywne e-maile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *