Kanały poradnikowe na YT – czego można się od nich nauczyć?

YouTube to nie tylko rozrywka, gaming czy muzyka. YouTube to też miejsce, na którym ludzie szukają odpowiedzi na przeróżne pytania – jak obrać mango, jak zrobić smoky eyes, czy też jak szybko nauczyć się angielskiego. I takie odpowiedzi można znaleźć na wiele interesujących tematów, zaczynając od makijażu, przez sport i dietę, aż po wiedzę specjalistyczną. Nie mogło zabraknąć też działki poradnikowej – problemy sercowe, problemy z pewnością siebie, załamania po zerwaniu itp. to tematy, które dotyczą ogromnej rzeszy osób, a osoby młode coraz bardziej ufają influencerom i gdy mają jakiś problem, częściej zamiast porozmawiać z kimś bliskim, wpiszą w wyszukiwarce „co zrobić, aby się odkochać”.

Aby stworzyć ten wpis, przebrnęłam przez wiele filmów Matthew Hussey’a i kilku innych zagranicznych Youtuberów w tej tematyce, ale nie pomijałam też naszych polskich influencerów: Ani Szlęzak czy Roberta Marchela.
Okazuje się, że poradniki na YouTubie to taki zakątek YouTube’a, którym można się zainspirować przy tworzeniu filmów, nawet jeśli tworzymy coś w zupełnie innej tematyce.

1. Tytuły do filmów

Doradca od spraw sercowych musi jak strzała Amora trafić tytułem w potrzeby swoich widzów – tutaj nie może być miejsca na domysły i tajemniczość czy jakieś własne twory słowne – dosłowność to klucz. Popularne są tytuły, które sugerują, że po obejrzeniu tego filmu dostaniesz gotową, pełną odpowiedź i rozwiązanie dla Twojego problemu, a przynajmniej takie mają sprawiać wrażenie, bo, jak wiemy, nie ma gotowej recepty na takie sprawy! ;)
Dla przykładu wyłapałam kilka najczęściej powtarzających się struktur tytułów, które pojawiają się na kanałach poradnikowych (boldem):

Co zrobić, aby on wrócił? / Spraw, aby on wrócił
Nigdy nie wysyłaj mu takiego smsa
Jak zachowują się szczęśliwi ludzie?
Jak być bardziej męskim? Bądź bardziej męski
X oznak, że jej się podobasz
X sekrety na udany związek
X kroków do udanej randki
X powodów, dla których warto się zmienić

2. Tabloidowe miniaturki

Na miniaturkach często powtarza się tekst z tytułu, co więcej, zostaje ubrany w tłuste czcionki i jaskrawe kolory, co trochę przypomina krzyklikwy styl tabloidów. Co ciekawe, stosują je nawet YouTuberzy, których styl tworzenia filmów dalece odbiega od takiej estetyki. Nie traktowałabym tego jako „best practice”, ale warto przetestować ich efektywność, jeśli dotychczasowy sposób ich tworzenia nie przynosił rezultatów.

 

3. Kreatywne podejście do tematu

Zanim zaczęłam zawodowo zajmować się contentem na Youtube, wydawało mi się, że wszystkie treści poradnikowe wyglądają względnie podobnie i dosyć nudno – jest jedno ujęcie skierowane na mentora, który przez kilkanaście minut mówi do kamery i doradza widzom.
Obecnie influencerzy z tej kategorii poszli o kilka kroków dalej, np. zamiast opowiadać o jakichś sytuacjach, obrazują je w postaci nagranej fabuły albo mówiąc, rysują to, co chcą przekazać. Dzięki takim zabiegom zwiększają szanse na to, by więcej osób zrozumiało to, co mają do przekazania oraz by zwiększać czas oglądania filmów. Spójrzcie na ten film, który w formie (!) teledysku ma na celu pomoc kobietom w wyjściu z „relacyjnego limbo”:

Nawet jeśli tematyka poradnikowa nie jest Waszą ulubioną, ale Wasza praca związana jest z tworzeniem treści video, to szczerze polecam wychodzić poza kategorie filmów, które lubicie oglądać i eksplorować też zupełnie inne, ale bardzo popularne zakątki YouTube. Muszę przyznać, że mnie najbardziej inspiruje właśnie ten content, którego sama bym pewnie nie kliknęła w pierwszej kolejności. Może następnym razem przeanalizuję gaming albo ASMR? (to jest dopiero ciekawy przypadek)

1 thought on “Kanały poradnikowe na YT – czego można się od nich nauczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *